LATEST ARTICLES

Aplikacionet që tregojnë nëse ke qenë afër një personi me koronavirus: Sa funksionojnë?

Çfarë janë aplikacionet e gjurmimit të kontakteve? Aplikacionet për gjurmimin e kontakteve përpiqen të regjistrojnë të gjitha herët kur një individ ka qëndruar afër dikujt tjetër për një periudhë të konsiderueshme kohe. Nëse një përdorues rezulton pozitiv ndaj Covid-19 dhe e regjistron këtë fakt, aplikacioni njofton përdoruesit e tjerë. Cilat shtete...

Mos e përdorni më telefonin për alarm, pasi ta lexoni do e mësoni

Shumë pak prej nesh mund të kenë një orë të cilën e mbajnë si alarm për t’u zgjuar. Shumica zgjedhin që alarm të mbajnë telefonin, fundja këtu ke mundësi të vësh edhe një muzikë të cilën e pëlqen. Por kjo është aspak e shëndetshme dhe aspak e rekomandueshme. Kjo sepse telefoni...

Do të vijë rrjeti 5G. Po për çfarë shërben?

Brenda pak vitesh të gjithë do të jemi të lidhur me rrjetin më të fuqishëm ndonjëherë. Kjo nuk do të jetë vetëm për internetin, por nëse sot shpenzojmë 1 miliardë euro në minutë në Ëeb, por çfarë do të ndodhë me teknologjinë e re? A jeni gati për 5G? Teknologjia e re ultra-shpejtë e qasjes në internet premton një revolucion...

Facebooku ‘korrigjon’ kufijtë Kosovë-Serbi, Leskovci pjesë e Kosovës, reagojnë serbët

Ka më shumë se një muaj, qëkur çdo publikim në Facebook nga Leskovci i Serbisë shënohet sikur është dërguar nga Kosova. Gazeta serbe “Blic” shkruan se, sipas ekspertëve të TI-së, gabimi qëndron në algoritëm. Megjithatë, ndër banorët në rrjete shoqërore qarkullojnë tori të ndryshme komploti, sikur fjala është për sulme kibernetike nga Kosova e Shqipëria. Ekspertët e TI-së megjithatë, me kusht anonimiteti,...

Arsyeja alarmuese pse Facebook dhe Instagram u bllokuan dje, por ja çfarë thotë Zuckerberg

“Facebook” ka kërkuar falje për atë që duket të jetë ndërprerja më e gjatë ndonjëherë e shërbimit të rrjetit social. Ditën e djeshme miliona përdorues të “Facebook” në mbarë botën kanë hasur probleme me përdorimin e kësaj platforme, probleme të cilat shoqëruan përdoruesit edhe orët e para të mëngjesit ët sotëm. Me anë të një postimi në faqen zyrtare në “Twitter-it”,...

Facebook do të lansoj kriptovalutën e tij brenda vitit

Gjiganti i rrjeteve sociale Facebook, ka hyrë në negociata me bursa të ndryshme për të lansuar kriptovalutën e tij. Siç raporton New York Times, përcjell Telegrafi, Facebook po përpiqet të prezantojë kriptovalutën tek platformat e komunikimit. E përditshmja amerikane citon katër persona të afërt se Facebook ka lajmëruar bursat se produktin do ta ketë gati në gjysmën e parë të vitit...

Gjermania shpall të jashtëligjshëm modelin e biznesit të Facebookut

Modeli i Facebookut bazohet tek gjurmimi i përdoruesve. Kështu kompania grumbullon të dhënat për faqet që vizitojnë dhe aplikacionet që përdorin, çfarë blejnë dhe kur blejnë, si dhe çfarë pëlqejnë dhe kështu kombinon gjithë informacionin në profile të detajuara. Facebook i përdor këto të dhëna për të dërguar reklama tek përdoruesit sipas interesave të tyre. Avokatët e privatësisë kanë arritur...

Kinezët përfundojnë ndërtimin e një kryevepre tjetër arkitektonike, i ka 8 rrokaqiej 250 metra të lartë (Video)

Kina ka arritur të përfundojë ndërtimin e një mrekullie arkitektonike në qytetin Chongqing. Bëhet fjalë për rrokaqiellin e ashtuquajtur horizontal që njihet si ndërtesa më e lartë, më e rëndë dhe i mbuluar me më së shumti dritare. E punuar sipas projektit të arkitektit izraelit Moshe Safdi, kjo ndërtesë është 250 metra e lartë dhe ka një urë horizontale që lidh...

Kina krijon avionin ”spiun”, e tmerrshme ajo që u bën makinave që nga qielli

  Kina zbuloi se kishte krijuar avionin"spiun" në nëntor të vitit që lamë pas, por së fundmi po qarkullojnë zëra se ky avion është krijuar për qëllime të errëta nga Pekini zyrtar. Kjo sepse ky avion nuk mund të kapet nga radarët dhe mund të kryejë fluturime deri në 40 orë rresht pa u rimbushur me karburant. Ndërsa për disa të tjerë...

ShBA-ja njofton aleatët e saj: Mos e përdorni këtë telefon, spiunon

Pasi SHBA ka ndalur shitjen e pajisjeve nga Huawei në këtë shtet e u ka ndaluar zyrtarëve shtetëror që të përdorin pajisje nga Huawei e ZTE, ata tani janë duke dëshiruar që as aleatët e saj të mos përdorin pajisjet e firmës Kineze. Sipas raportimeve të fundit, SHBA tashmë ka kontaktuar Gjermaninë, Italinë, Japoninë e shumë shtete të tjera për...