Home Ballina Rinia po ikë!

Rinia po ikë!

464
0
SHARE

Thirrjet se rinia mos të ikë, thirrjet që duhet të jemi patriot dhe të duam vendin, thirrjet nga ata që më të vertetë ja kanë humbur çdo shpresë rinisë tonë, janë thirrje të mjerimit, janë thirrje të atyre që kanë sjell vendin në fund të humnerës, janë thirrje që askush nuk i ndegjonë, janë thirrje të turpshme dhe mjerane.

Deri para 2-3 vjetëve, kur ndegjoja të rinjt se do iku, sepse këtu nuk ka shpresë, sepse krimi ka kapluar çdo pjesë të shtetit, sepse jemi shumë keq, unë u mundoja të i jepja shpresë, duke ju folur se Kosova do bëhet, sepse këtu do ketë jetë dhe shpresë, sepse ne e merituam lirinë do e meritojm edhe shtetin dhe zhvillimin!!!!

Por jo, kisha qenë gabim, me falni të gjithë ju që ju kam dhënë shpresë të rrëjshme, ndoshta ju kam gëzuar për ca kohë, ndoshta ju kam frymëzuar për pak, por sot dua të ju them të gjithë ju që nuk me ndegjuat dhe ikët rrugëve të botës, keni pas të drejtë, keni parë gjërat me mirë se unë, keni menduar edhe me gjatë se unë, ndoshta mua dashuria për vendin me ka vërbuar dhe si kam parë gjërat siç i keni parë ju, ndoshta se di por pasna qenë i vërbuar, pasna qenë i humbur nga shpresa dhe besimi që ne merituam lirinë dhe do e bëjmë edhe vendin.

Me falni por shpresa thonë vdesë e fundit, me falni që unë ende besoj që ky vend do bëhet, se ende ka shpresë, që ende kemi trenin e fundit që të ketë jetë në këtë vend, edhe pse është shumë e vështirë, sepse tek ne nuk ka asgjë të pavarur, sepse të gjithë këtu janë pjesë e një kalni, janë pjesë e një politike të pa shpresë, janë pjesë e interesave personale, janë pjesë që kush të kap apo vjedh me shumë, të ne askush nuk është në vendin e tij, sepse të ne organet shtetrore dhe publike janë mbushur me militant dhe njerzë jo adekuat, sepse të ne dikush ka tërë familjen të punësuar e shumë të tjerë nga varfëria dhe mjerimi as që mund të ikun, të ne shtresa e mesme ka vetëm klithmat e fundit të vdekjes, sepse ne kemi marrë modelin më të keq për të ardhmen e fëmijëve tanë, eeee si të mos plasesësh kur asgjë nuk sheh mirë dhe në vend të saj!!!!

Kemi krijuar qytete fantazma, ku dimirit të mbyt tymi e verës të mbyt pluhëri!
Kemi krijuar modelin më të keq të të jetuarit!
Kemi krijuar njerzë robot që i vizitojmë 1 herë në 4 vjet vetëm për votë!
Kemi krijuar qanta ka 12 kg, e dije aspak!
Kemi krijuar diploma e akademik e dije prap aspak!
Kemi krijuar banda politike!
Kemi krijuar mosbesim!
Kemi krijuar mjerim!
Kemi krijuar militant!
Kemi krijuar varfëri, e jetës ja kemi mbyll derën!
Kemi krijuar terrë e diellit ja kemi zënë dritën!
Kemi krijuar çdo të keqe e shumë pak të mira!!!!

Na falni, e vetëmja gjë që mund të bëjë tani është vetëm të ju them: NA FALNI! 😥

Shkruar nga Agron Veseli.

 

Leave a Reply

  Subscribe  
Notify of