LATEST ARTICLES

Kurti: Janë grumbulluar 400 mijë euro për ndihmë ndaj pandemisë së COVID-19

Kryeministrit në detyrë Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se është hapur llogari e veçantë në Thesar për menaxhim me pandeminë e COVID-19, ku deri më tani janë mbledhur rreth 400 mijë euro, derisa vlera e ndihmës së marrë deri tash nga organizatat dhe shtetet e huaja ka arritur në 341 milionë euro. Ai këto...

Ministria e Ekonomisë: Si mund të lëvizin punëtoret e biznesëve gjatë pandemisë së COVID-19

Referuar vendimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, për parandalimin, luftimin dhe eleminimin e COVID-19 në komuna të Kosovës, Ministria e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjik (MEPTINIS) njofton për masat për mbarëvajtjen e operatorëve ekonomik. MEPTINIS jep detajet se si bizneset duhet të aplikojnë për të veprurar gjatë periudhës së pandemisë së COVID-19.

Borxhi i Serbisë ndaj pensionistëve të Kosovës arrin në miliarda euro, zbulohet shifra marramendëse

Shteti i Serbisë vazhdon t’i ketë borxhe të mëdha shtetit të Kosovës. Ky shtet borxhe ka edhe ndaj pensionistëve kosovarë. Sipas raportit për çështjen e pensioneve nga viti 1999 deri në vitin 2016, vlera e borxhit që Serbia ka ndaj Kosovës është 2 miliardë e 849 mijë e 907 euro. Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit...

Facebook nuk heq dorë nga kriptovaluta “Libra”

Ndonëse pesë gjigantë të pagesave njoftuan javën e kaluar se nuk do ta përkrahin kriptovalutën e rrjetit social, Facebook, zyrtarët e kësaj kompanie kanë thënë se nuk do të tërhiqen nga projekti i tyre për “Libra”-n. Këtë projekt po e mbështesin 21 kompani të ndryshme, të cilat janë pjesë e Asociacionit Libra, ndonëse në...

Bie lira turke pas sanksioneve amerikane ndaj Turqisë

Valuta turke qëndroi në nivelin 5.89 kundrejt dollarit amerikan, pak e ndryshuar nga ajo e nivelit të ditës së premte, pasi presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar se ai po punon të vendos sanksione “të fuqishme” kundër Turqisë për sulmet e saja në verilindje të Sirisë. Lira mbylli javën në nivelin 5.88, menjëherë pasi...

Thaçi i kërkoi investime Toyotës në Kosovë, japonezët kishin një kërkesë para se ta bënin këtë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në ditën e dytë të vizitës shtetërore në Japoni ka takuar përfaqësues të lartë të një prej kompanive më të madhe automobilistike  Toyota. Sipas njoftimit për media, në takimin me zëvendëspresidentin ekzekutiv të korporatës Toyota, Mitsuru Kawai dhe menaxhmentin e fabrikës së prodhimit në Toyota City, Presidenti Thaçi, ka...

Arabia Saudite po bën gjithçka që çmimet e naftës të rriten

Aktualisht çmimet e ulëta botërore të naftës janë një ndër objektivat e ambicieve madhështore të Arabisë Saudite. Vendi dominues i OPEC dëshiron të balancojë buxhetin e tij masiv dhe njëkohësisht të tërheqë një vlerësim prej dy trilionë dollarësh për Saudi Aramco, kompania lider që i siguron vendit fitime kolosale nga nxjerrja dhe përpunimi i naftës. Të dyja...

Skandal: Mercedesi pranon se në veturat e reja ka sensorë sekretë për lokacion

Prodhuesi i njohur gjerman i veturave luksoze, Merceses-Benz, është vënë në qendër të kritikave pasi zyrtarët e tij kanë pranuar se veturat janë të pajisura me sensorë të fshehtë për gjetjen e lokacionit. Të gjitha veturat e reja dhe të përdorura që janë prodhuar nga Mercedesi janë të pajisura me sensorë që mund ta...

Kushtëzimi me tatim për regjistrim të veturave, po e dëmton sigurinë juridike

Ka shumë vite që institucionet e Kosovës i kushtëzojnë qytetarët e Kosovës të paguajnë tatimin në pronë dhe disa shërbime të tjera komunale, nëse duan të regjistrojnë vetura. Edhe pse ka mënyrë tjetër sot që mund të arkëtohen mjetet e tatimeve, siç është edhe përmbarimi, ende nuk ka pasur ndonjë lëvizje që do të hiqte këtë barrë...

Çmimi i arit arrin nivelin më të lartë

Çmimet e arit kanë arritur nivelet më të larta në gjashtë vjet pasi investitorët po presin një ulje të normës së interesit nga Rezerva Federale e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe janë në kërkim të një një sigurie ndikuar nga tensionet mes Washingtonit dhe Teheranit. Çmimi i një ounce ari arriti kulmin...